Zasięgi postów na Facebooku okładka

Zasięgi postów na Facebooku cz.1 – co je buduje, a co wręcz przeciwnie?

Mitów dotyczących zasięgu postów jest mnóstwo. Z pewnością natrafiasz na różne teorie i domysły dotyczące tego, co szkodzi Twojemu contentowi, a co wręcz przeciwnie. Zebraliśmy dla Ciebie garść sprawdzonych informacji, która obali powielane mity, ale jednocześnie mnóstwo wskazówek, które zwiększą zasięgi postów na Facebooku

Mit #1 Hashtagi budują zasięg

Niestety, hashtagi nie przynoszą zbyt dużych rezultatów zasięgowych. Ludzie bardzo rzadko wyszukują treści po hashtagach. Najczęściej hashtagów używa się na grupach, aby zachować porządek tematyczny postów. Nie przynoszą one jednak realnych korzyści dla naszych postów. Zdecydowanie bardziej na optymalizację postów, wpływają słowa kluczowe, których użytkownik może wyszukać w wyszukiwarce.

Hashtagi nie zaszkodzą Twojemu postowi, ale też niestety nie pomogą mu trafić do większej ilości osób.

Mit #2 Kreowanie postów w Buisness Managerze przynosi lepsze rezultaty

Spotkałam się ostatnio z teorią, jakoby Facebook liczył czas spędzony na pisaniu posta i bardziej promował te, które są pisane bezpośrednio w kreatorze, a nie wklejone np. z Worda. Jest to mit, który dotyczy także wstawiania zdjęć. Nie ma znaczenia, czy wstawiamy zdjęcie sprzed chwili, czy sprzed tygodnia. Data i czas naszego posta nie jest liczona i nie ma żadnego wpływu na zasięg, który zdobędzie.

Mit #3 Negatywne reakcje obcinają zasięgi

Działania użytkowników w stosunku do posta dzielimy na dwie grupy: reakcje i interakcje. Reakcjami nazywa wszelkie działania niewidoczne dla twórców, które wykonuje użytkownik. Są to:

  • kliknięcie zobacz więcej,
  • kliknięcie w zdjęcie lub przeglądanie karuzeli,
  • zatrzymanie scrollowania na danym poście.

Interakcjami są działania rzeczywiste, widoczne dla twórców, takie jak:

  • reakcja na post,
  • komentarz,
  • udostępnienie.

Każda interakcja oraz reakcja ma realny, pozytywny wpływ na algorytm i zostaje odczytany przez niego, jako atrakcyjny dla użytkowników. Negatywne reakcje (takie jak wrr lub przykro mi) nie mają negatywnego wpływu na zasięg posta, a wręcz przeciwnie.

Mit #4 Edytowane posty mają gorszy zasięg

Ten mit powstał z jednej, konkretnej przyczyny. Ludzie, edytując post, często zmieniali jego tematykę, przez co zasięgi posta ucinały się. Nie był on tak atrakcyjny dla odbiorców, jak początkowo. Edycja nie wpływa jednak na algorytm w żadnym stopniu. Jeśli zrobisz literówkę lub chcesz dodać dodatkową emotkę, nie bój się edytować. To lepsza opcja niż usuwanie posta, które może wpłynąć negatywnie na zasięgi.

Mit #5 Nie opłaca się publikować wcześnie rano i wieczorem

Tzw. dzikie godziny, czyli wczesne lub bardzo późne, mogą być doskonałym testem. Publikując w nieszablonowych godzinach, nie masz żadnej konkurencji na wallu Facebooka. Może stać się tak, iż dla użytkowników wstających wcześnie rano, Twój post będzie jednym z pierwszych, który pojawi im się na stronie głównej.

Oczywiście, warto również analizować również statystyki aktywności użytkowników na naszej stronie. Jakie mity dotyczące Facebooka obiły Ci się o uszy? Podziel się swoimi przemyśleniami i historiami, wysyłając maila na maja@bestin.media i koniecznie zajrzyj do drugiej części wpisu o zasięgach postów! Mam nadzieję, że teraz wiesz, co wpływa na zasięgi postów na Facebooku! Natomiast jeśli interesują Cię reklamy Facebook, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również
Słownik marketingowy T

Słownik marketingowy T

Targetowanie – kierowanie reklamy do osób wybranych wedle ściśle określonychh kryteriów np. demograficznych, psychograficznych. Traffic – ruch na stronie internetowej generowany przez użytkowników odwiedzających stronę

Czytaj więcej »