Przydatne narzędzia SEO

Przydatne narzędzia SEO

Narzędzia SEO są bardzo przydatne podczas optymalizacji strony pod kątem SEO. To pracochłonna i ciężka praca, nawet dla doświadczonych marketerów. To ciągły proces, który należy nieustannie śledzić oraz aktualizować. Podstawą tej pracy jest analiza, dzięki której pozycjoner obserwuje, jak zmienia się ruch na stronie, śledzi trendy w wyszukiwarce oraz wyciąga odpowiednie wnioski. Na szczęście, obecnie mamy do dyspozycji przydatne narzędzia SEO usprawniające pracę. W dzisiejszym poście, chcemy przedstawić Ci kilka z nich, które zdecydowanie są warte Twojej uwagi.

Przydatne narzędzia SEO

Google Analytics

Google Analytics to podstawowe narzędzie zarówno dla pozycjonera, jak i dla właścicieli stron. Możesz z niego korzystać całkowicie za darmo, a zakres jego użycia jest ogromny. Dostarczy Ci wiele informacji na temat budowania strategii w SEO oraz marketingowej.

GA zajmuje się przede wszystkim analizą statystyk dotyczących Twojej strony internetowej, aktywności na niej lub wyszukiwań w wyszukiwarce. Dodatkowo pozwala Ci na zbieranie danych dotyczących ruchu internetowego, wskaźników konwersji oraz ROI.

Dzięki Google Analytics możesz:

 • Uzyskać dane na temat tego, ile osób odwiedziło Twoją witrynę w określonym czasie, jakie były działania podejmowane przez użytkowników, ilu z nich nie wykonało żadnej interakcji lub czas przebywania użytkowników na Twojej stronie.
 • Zobaczyć, ilu aktywnych użytkowników jest na stronie w czasie rzeczywistym (tu i teraz) oraz w jakich godzinach ruch osiąga największe wyniki
 • Dowiedzieć się, w jaki sposób Internauci trafiają na Twoją witrynę
 • Sprawdzić, gdzie mieszkają użytkownicy odwiedzający strony oraz z jakich urządzeń korzystają do przeglądania
 • Śledzić obecne trendy, na podstawie danych z wyszukiwań

Dodatkowo, Google Analytics kompatybilny jest z innymi narzędziami Google, które również mogą być dla Ciebie przydatne podczas optymalizacji SEO.

Google Search Console

To narzędzie, z którym możesz połączyć swoje konto z Google Analytics, dzięki czemu uzyskasz jeszcze więcej informacji niezbędnych do pozycjonowania. Google Search Console pomoże Ci monitorować pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz analizować i precyzować jej rezultaty pod kątem SEO.

To narzędzie pozwoli Ci:

 • Nadzorować dostępność Twojej witryny w Google
 • Rozwiązywać problemy związane z indeksowaniem
 • Kontrolować Twoją witrynę — GSC wysyła alerty za każdym razem, gdy wykryje na stronie problemy z indeksowaniem, spamem lub inne możliwe błędy;
 • Sprawdzać, na jakich witrynach umieszczone jest linkowanie do Twojej strony
 • Eliminować problemy ze stronami AMP, obsługą urządzeń mobilnych oraz związanych z innymi funkcjami wyszukiwarki
 • Wyświetlać dane o ruchu w wyszukiwarce Google związane z twoją witryną — dowiesz się, jak często Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, które zapytania powodują, że się wyświetla, jak często użytkownicy w nie klikają itd.

Google Trends

To kolejne darmowe narzędzie od Google, skupiające się na śledzeniu trendów oraz tendencji wyszukiwań użytkowników. Po wstępnej analizie możemy dopasować frazy do naszej strony, które obecnie są najczęściej wyszukiwane.

Weryfikacja trendów w GT nie opiera się jedynie na analizie Polski, ale całego świata. Porównuje wyszukiwania również w stosunku do czasu, dzięki czemu wiesz, kiedy “klikalność” danej frazy jest najwyższa. To bardzo przydatne narzędzie SEO, na które warto zwrócić uwagę.

Pamiętaj jednak, że aktualizacja treści również wymaga czasu. Kiedy zoptymalizujesz swoją stronę zgodnie z trendami, daj Google trochę czasu na zaindeksowanie tych zmian. Aby uniknąć zniecierpliwienia i poirytowania w tym kontekście, warto planować działania contentowe z lekkim wyprzedzeniem.

Keyword Planner

Słowa kluczowe również mają swoje własne narzędzie wspierające przez Google. To darmowa platforma, która pozwoli Ci kontrolować wszelkie działania związane z frazami i ich skutecznością na Twojej stronie. Pamiętaj jednak, że aby korzystać z Keyword Plannera musisz mieć uruchomioną kampanię.

Keyword Planner pomoże Ci:

 • Odkrywać nowe słowa kluczowe, które mogą okazać się skuteczne
 • Analizować hasła pod względem częstotliwości ich wyszukiwania
 • Oszacować stawki dla każdego słowa kluczowego, co znacznie ułatwi Ci ustalenie budżetu na reklamy
 • Opracować plan reklamowy, którym możesz podzielić się ze swoim zespołem, a następnie uruchomić kampanię

Optymalizacja pod kątem SEO nie jest prosta, jednak dzięki tym narzędziom znacznie ułatwisz sobie pracę oraz zdobędziesz istotne informacje na temat pozycji Twojej strony w wyszukiwarce.

Ułatw sobie pracę i skorzystaj z darmowej oferty narzędzi Google. Wtedy SEO nie będzie już takie straszne.

Mam nadzieję, że ten tekst okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się czegoś nowego. Koniecznie zajrzyj do naszych innych artykułów na temat SEO oraz optymalizacji. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila maja@bestin.media.

Sprawdź również