Instagram - pierwsze wrażenia - okładka

Pierwsze wrażenie na Instagramie, czyli jak przygotować swoje konto na nowych obserwujących?

Instagram w dzisiejszym świecie online marketingu stał się potężnym narzędziem do budowania marki i komunikacji z publicznością. Aby skutecznie wykorzystać potencjał tego medium, ważne jest, aby Twoje konto na Instagramie było atrakcyjne i angażujące dla nowych obserwujących. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować swoje konto, aby użytkownicy, którzy na nie trafią, zdecydowali się zostać na nim na dłużej i kliknąć „obserwuj”.

Czym jest Instagram?

Instagram to platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom dzielenie się zdjęciami i filmami, tworzenie historii oraz interakcję z innymi użytkownikami poprzez polubienia, komentarze i wiadomości. Jest to potężne narzędzie marketingowe, które umożliwia firmom i markom budowanie lojalności wśród klientów oraz promowanie swoich produktów i usług. Dla wielu użytkowników Instagrama bardzo ważnym wskaźnikiem atrakcyjności danego konta jest ilość obserwujących.

Przeglądanie Instagrama

Kim są obserwujący?

Obserwujący to osoby, które wyraziły zainteresowanie danym użytkownikiem poprzez subskrybowanie jego konta. Innymi słowy, są to osoby, które śledzą aktywność danego użytkownika, mają dostęp do jego treści, widzą nowe posty, stories oraz aktualizacje. Zdobycie licznej grupy obserwujących jest celem wielu twórców działających na Instagramie.
Duża liczba followersów na Instagramie wpływa na wiarygodność i autorytet użytkownika oraz zwiększa zasięg treści. Dzięki temu twórcy prowadzący działalności mają szansę na pozyskiwanie klientów poprzez platformę. 

Od czego zależy ilość obserwujących?

Ilość obserwujących na Instagramie nie zależy tylko od liczby i jakości postów, jakie publikujesz. Oczywiście jeśli chcesz, aby użytkownicy Instagrama zainteresowali się Twoim profilem, musisz przede wszystkim tworzyć wartościowe i estetyczne posty oraz utrzymywać spójną narrację. Kluczowym elementem będzie również publikowanie treści, które są odpowiedzią na to czego szukają Twoi idealni odbiorcy. Jeśli jednak chcesz, aby osoby, które zainteresują się Twoją twórczością, zostały na Twoim profilu na dłużej, musisz go do tego odpowiednio przygotować. 

Instagram aplikacja

5 elementów, które przygotują Twoje konto na Instagramie na nowych obserwujących.

  • Nazwa użytkownika. Prosta nazwa użytkownika jest kluczowa, aby, osoby korzystające z Instagrama Cię łatwo wyszukały i zapamiętały. Dopracowując nazwę, wykorzystaj swoje imię i nazwisko, nazwę firmy lub słowa, które będą związane z Twoją działalnością w Internecie. W pseudonimie staraj się unikać ciągu tych samych liter lub cyfr, ponieważ mogą być mylące podczas wyszukiwania Twojego profilu na Instagramie, przy użyciu lupki. Pamiętaj, że końcówki domenowe (np.: .com, .pl) są zakazane w regulaminie Instagrama. Jeżeli zależy Ci na tym, aby pojawiły się one  w Twojej nazwie użytkownika, wykorzystaj „podłogę” (_) zamiast kropki. Nazwa użytkownika ma ograniczoną liczbę znaków (30), które możesz wykorzystać.
  • Miniatura. Budując markę osobistą, koniecznie użyj zdjęcia swojej twarzy najlepiej na jednolitym tle. Unikaj zdjęć z  innymi osobami lub takich, które zostały zrobione z oddali. Jeśli prowadzisz profil firmowy i chcesz wykorzystać logo firmy w miniaturze, dobrze wykorzystaj kolory. Postaraj się używać spójnych z Twoją identyfikacją wizualną i charakterystycznych, które przyciągną uwagę osób odwiedzających Twój profil. Pamiętaj, że Twoi odbiorcy przyzwyczajają się do Twojej miniatury, więc nie warto często zmieniać swojego awatara. 
  • Nazwa profilu (pierwsza linijka BIO). To, co znajduje się w nazwie Twojego profilu, wpływa na Instagram i pozycjonowanie tam konta. Właśnie dlatego postaraj się zamieścić tam słowa kluczowe związane z Twoją branżą i ofertą. Jeśli prowadzisz biznes lokalny, dodaj nazwę miasta, w którym działasz (w tej sekcji nie warto zamieszczać hashtagów).
  • BIO. Tworząc opis swojego profilu, skup się na zasadzie „im prościej, tym lepiej”. Pamiętaj, aby na samym początku opisu pokazać innym użytkownikom, co zyskają, obserwując Twój profil. Dodaj informację o tym czym się zajmujesz i co można od Ciebie kupić. Wykorzystaj liczby, żeby udowodnić swoje doświadczenie i skuteczność (np. 5 wydanych książek, 300 przeprowadzonych konsultacji, itp.). Opis Twojego profilu to świetne miejsce, aby zamieścić tam email, adres (w przypadku biznesów lokalnych) oraz link do strony internetowej. Jeśli na Twoim profilu pojawiają się treści niezwiązane z główną tematyką Twojego konta, nie wspominaj o nich w BIO. Ta sekcja również zawiera limit znaków do wykorzystania (150 ze spacjami).  Wykorzystaj go w pełni, aby dokładnie przedstawić odbiorcom, czym charakteryzuje się Twoja działalność na Instagramie. 
  • Potencjał feedu. Kolejną rzeczą, którą widzą osoby po raz pierwszy wchodzące na Twój profil jest feed, czyli tablica z miniaturkami Twoich postów/rolek i wyróżnionych relacji. To Twoja wizytówka, która ma wielki potencjał i wpływ na to, czy odbiorca kliknie „obserwuj”. Postaraj się, aby Twoje wyróżnione relacje były uporządkowane, zawierały odpowiedni tytuł i estetyczną okładkę. Nie zapominaj o dodawaniu okładek z tytułami również do udostępnionych rolek. Pomoże to odbiorcom w znajdowaniu interesujących ich treści na Twoim profilu. Last but not least jest spójna identyfikacja wizualna. Korzystaj z barw, które są kojarzone Twoją marką. Publikuj estetyczne i przejrzyste treści!

Instagram i pierwsze wrażenia – podsumowanie

W gąszczu informacji i profili na Instagramie bardzo ciężko jest zainteresować innych użytkowników swoimi treściami oraz zachęcić ich do obserwowania profilu. Właśnie dlatego warto zadbać o każdy szczegół. Dobrze dopracowana nazwa użytkownika, miniatura, nazwa profilu oraz BIO zwiększają szansę na skuteczny rozwój Twojego konta.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak powinny wyglądać omawiane elementy profilu w praktyce, zapraszamy na nasz firmowy profil na Instagramie.

Sprawdź również
Słownik marketingowy G

Słownik marketingowy G

Google Ads – to system reklamowy płatnych linków, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google.pl, YouTube, lub na witrynach zrzeszonych w sieci Google Display Network.

Czytaj więcej »