Optymalizacja strony internetowej

Optymalizacja strony internetowej – Poradnik SEO cz. II

Co wpływa na optymalizację strony internetowej? Jak zadbać o to, by strona szybko się ładowała i wyświetlała jak najwyżej w wynikach wyszukiwania? Techniczna optymalizacja strony to bardzo ważny aspekt pozycjonowania, o który warto zadbać, aby spowodować przyrost widoczności dla użytkowników i robotów Google.

1. Optymalizacja strony internetowej HTML

Na stronie internetowej znajduje się wiele rzeczy, które można zoptymalizować tak, aby roboty Google wyświetlały daną stronę jak najwyżej. Tutaj pojawia się pytanie: co tak właściwie można optymalizować?

  • Tytuły stron
    Tytuł strony jest wyświetlany na karcie w przeglądarce, ale także w wynikach wyszukiwania. Powinien zawierać ok. 60 znaków, ponieważ po przekroczeniu tej liczby, dalsze słowa mogą się już nie wyświetlić. Powinien być unikalny i zawierać słowa kluczowe już na samym początku.
  • Nagłówki H1, H2, H3
    Numeracja nagłówków odzwierciedla wielkość i znaczenie tekstu. Nagłówek H1 powinien być jeden na stronie i powinien być unikalny. Istnieje 6 typów nagłówków; od H1 do H6, jednak powszechne jest stosowanie od H1 do H3. Nagłówki powinny zawierać słowa kluczowe lub słowa powiązane z tym, o czym piszemy. Nie można jednak z nimi przesadzać, ponieważ zbyt duża ilość może zniechęcić użytkownika do dalszego pobytu na stronie. Dobra praktyka: warto robić wewnętrzne kotwice, żeby użytkownik mógł trafić na tą część strony, której dotyczyło zapytanie. To zapobiega nadmiernemu scrollowaniu i szukaniu w tekście tego, czego szukał użytkownik.

2. Optymalizacja tekstów

  • Opisy stron
    Ten element nie wpływa bezpośrednio na widoczność strony, jednak wpływa na CTR (Click-Through-Rate oznacza stosunek kliknięć do wyświetleń strony) i jest ważny w optymalizacji. Większy CTR oznacza dla Google taką sytuację, że strona dobrze odpowiada na zapytanie użytkownika, w związku z czym będzie ona wyświetlana częściej i wyżej. Warto więc umieszczać w opisie wartościowe rzeczy. W opisie można zawrzeć wezwanie do działania, czyli tzw. CTA (Call-To-Action).
  • Wyróżnienia w tekście
    Warto stosować pogrubienia w tekście na stronie, ponieważ w ten sposób pokazujemy użytkownikom i algorytmowi co jest ważne. Nie należy przesadzać z ilością wyróżnionych słów, jednak dobrze pogrubić słowa kluczowe, na które chcemy się pozycjonować. Dobrą praktyką jest też stosowanie list punktowanych, numerowanych oraz tabel.
  • Treści na stronie
    Treść powinna być przemyślana i zaplanowana. Nie należy optymalizować wielu podstron pod to samo słowo kluczowe i umieszczać tam zbliżonych do siebie treści, ponieważ może wtedy dojść do kanibalizacji treści. Taka sytuacja oznacza jednego dnia wyświetlania się podstrony A, a drugiego dnia wyświetlanie się podstrony B na tym samym miejscu w wynikach wyszukiwania. Te podstrony będą wymieniały się miejscem, a roboty Google będą miały problem, żeby określić, która z nich jest bardziej odpowiednia dla danego słowa kluczowego.Warto stosować rozbudowane treści, ponieważ Google dąży do tego, by użytkownik znalazł na stronie wyczerpującą odpowiedź. Kiedy użytkownik przechodzi z wyników wyszukiwania na stronę, wraca do wyników, wchodzi na kolejne strony i tak w kółko – to znak dla Google, że użytkownik nie znalazł takiej odpowiedzi, jakiej szukał i rzadziej będzie wyświetlał daną stronę.

    Jeśli chodzi o artykuły pisane na bloga, dobrym rozwiązaniem jest odnawianie ich co jakiś czas, dlatego że Google rozpoznaje daty publikacji artykułów i chętniej wyświetla te nowsze.

3. Pozostałe elementy a optymalizacja strony internetowej

  • Dane strukturalne
    Dane, o których mowa, to dodatkowe dane porządkujące informacje dla Robota Google. W wynikach wyszukiwania widać je w postaci nawigacji, oceny w gwiazdkach, dostępności w magazynie czy cenie.
  • Atrybuty alt w obrazach
    Alty informują robota Google, co znajduje się na grafice. Można je utworzyć dodając dodatkowy wpis w kodzie HTML. Powinny one zawierać słowa kluczowe i konkretnie opisywać obraz.
  • Linkowanie wewnętrzne
    W tym artykule pisałam o strukturze kategorii. To nic innego jak rodzaj linkowania wewnętrznego. Warto o takim czymś pomyśleć, dlatego że jest o wiele łatwiej zadbać o linkowanie wewnętrzne niż o linkowanie zewnętrzne. Przykładem tego rodzaju linkowania może być jeszcze nawigacja, podobne produkty, „inni kupowali również” czy linki z artykułów. Takie linkowanie pozwala zaangażować użytkownika, bo otwiera kolejne strony i wydłuża czas swojej sesji.

4. Optymalizacja czasu ładowania strony

Powszechnym zjawiskiem jest to, że jeśli strona długo się ładuje, to użytkownik się zniechęca i wychodzi, a to powoduje straty w ruchu. W SEO bardzo ważne jest, by strona ładowała się jak najkrócej. Google stara się dostarczyć dobrych wrażeń użytkownikom, więc ładowanie jest czynnikiem, który Google będzie uwzględniać przy pozycjonowaniu

Co wpływa na czas ładowania strony?

  • Wielkość i typ obrazów
    Dużo ważące obrazy obciążają stronę i spowalniają jej ładowanie. Aby tego uniknąć można spróbować użyć kompresji w programach do edytowania obrazów. Tym sposobem można znacząco zmniejszyć wagę obrazka, tym samym lekko tracąc na jakości. Kolejną techniką jest stosowanie lazy-load, czyli mechanizmu, który powoduje, że obrazki nie są ładowane na raz, tylko jedynie w tej części ekranu, na której jest użytkownik.
  • Użycie pamięci cache przeglądarki
    Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu przy ponownym ładowaniu strony, dlatego że dajemy do przetrzymania pewne elementy dyskowi komputera. Można to wdrożyć za pomocą kodu HTML lub odpowiedniej wtyczki.

5. Przeciwdziałanie duplikacji treści przy optymalizacji strony internetowej

Duplikacja to powielenie tej samej lub bardzo podobnej treści pod różnymi adresami URL. Niestety nie jest to nowym zjawiskiem i często można zauważyć te same treści na różnych stronach. Optymalizacja strony internetowej polega również na usuwaniu takich treści. Aby sprawdzić, czy nikt nie kopiuje treści z naszej witryny, można wkleić kawałek tekstu w wyszukiwarkę Google i przekonać się, czy wyświetlamy się tylko my, czy ktoś również.

Duplikacja niekoniecznie może być spowodowana przez konkurencję. Często zachodzi, gdy mamy adresy z www i bez www. Mamy wtedy do czynienia z duplikacją wewnętrzną. Należy wtedy zrobić przekierowanie 301.

6. Duplikacja zewnętrzna

Może ona się pojawiać, kiedy konkurencja skopiuje nasze treści. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z Google lub skierować sprawę na drogę sądową. Jeśli posiadamy sklep internetowy i sprzedajemy też na Allegro, to wtedy również może wystąpić duplikacja. Prawdopodobnie Allegro zostanie zaindeksowane wcześniej i wyświetli się nad właściwą stroną internetową. Duplikacja może też wystąpić przy treściach z hurtowni, ponieważ treści mogą zostać skopiowane. Należy wtedy dodać coś od siebie na swoją stronę lub przepisać opisy stosując synonimy.

Mam nadzieję, że ten tekst o okazał się dla Ciebie przydatny i optymalizacja nie jest już taka straszna. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila agata@bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zajrzyj do serii o Google Analytics i Google Ads. Zobacz także pierwszą część tego wpisuNatomiast jeśli interesują Cię reklamy Allegro, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również
Słownik marketingowy J

Słownik marketingowy J

JPEG/ Joint Photographic Experts Group – standardowy format pliku grafiki internetowej wykorzystujący technikę kompresji w celu zmniejszenia rozmiarów plików graficznych (zdjęcia i wiele grafik w

Czytaj więcej »