O czym pamiętać zakładając sklep internetowy

O czym pamiętać zakładając sklep internetowy?

O czym pamiętać zakładając sklep internetowy? Oto 9 zasad, dzięki którym Twój sklep będzie lepszy niż inne:

O czym pamiętać zakładając sklep internetowy?

1. Nazwa

Zastanów się, co chcesz sprzedawać i z czym Twoi klienci powinni kojarzyć Twój sklep. Nie zapomnij, że nazwa ma również wpływ na pozycjonowanie. Nie może być skomplikowana ani zbyt odbiegać od tego, co sprzedajesz.

2. Wygląd

Powinieneś/powinnaś dopasować go do rodzaju i cen produktów w Twoim sklepie, zadbaj o estetykę i profesjonalizm, by wzbudzić zaufanie. Wybierz kolory odpowiednio do tego, co chcesz osiągnąć w konkretnych miejscach na Twojej witrynie. Zadbaj o wygląd swojego sklepu także na urządzeniach mobilnych. Ponadto, im lepiej Twój e-sklep będzie ustawiony pod kątem UX, tym lepiej – odbiorca nie odejdzie do konkurencji.

User Experience – jego cel to zapewnienie odbiorcy jak najprzyjemniejszej i najłatwiejszej interakcji ze stroną. Jego główne cechy to:

1) użyteczność –  pomaga naturalnie dotrzeć do produktu, który chce kupić,

2) dostępność – pomaga dotrzeć do produktu osobom np. niewidomym, dyslektykom,

3) atrakcyjność – wygląd, który sprzyja dokonaniu zakupów.

3. Treści i opisy 

Muszą zawierać wszystkie szczegółowe informacje o produkcie. Powinieneś/powinnaś napisać je z użyciem słów kluczowych – wpłynie to na pozycjonowanie, lecz tylko wtedy, kiedy będą naturalnie wplecione w tekst. Przygotuj oryginalny opis, który odpowie na każde pytanie odbiorcy. Nie zapomnij o umieszczeniu informacji o kosztach i czasie wysyłki, a także o polityce zwrotów. Najważniejsza rzecz to odpowiedni dobór języka do grupy odbiorczej, dlatego przemyśl, do kogo kierujesz swoje oferty i jakim stylem powinieneś napisać swoje opisy.

4. Wygoda

Zakupy w Twoim sklepie powinny być tak intuicyjnie, jak tylko się da – ogranicz do minimum czynności, które musi wykonać potencjalny kupujący. Nawigacja musi być prosta, wyszukiwarka sprawnie działająca, a płatność łatwa w realizacji – pamiętając też o wersji mobilnej. Pomyśl o zakupach bez rejestracji, a jeśli masz formularz do założenia konta – maksymalnie go uprość.

5. Pozycjonowanie

Przekłada się na ilość odwiedzin e-sklepu i jego rozpoznawalność. Przemyśl swoje słowa kluczowe, by zoptymalizować stronę pod kątem SEO, możesz rozważyć także skorzystanie z Google Ads. Zadbaj o to, by Twoje opisy oraz zdjęcia były stworzone przez Ciebie, a nie skopiowane ze strony producenta.  Na pozycjonowanie świetnie wpłynie także stworzenie strony internetowej pod Twój e-sklep, a także pisanie na niej bloga opowiadającego o produktach.

6. Kontakt

Powiedz kim jesteś – w tym pomoże Ci zakładka “o nas”; gdzie Cię znaleźć – dodaj mapkę z pinezką; jak się z Tobą skontaktować – załącz formularz kontaktowy i dodaj swój numer telefonu; daj wybór sposobów wysyłki produktu. Oprócz tego, dobrym rozwiązaniem na utrzymanie relacji z klientem będzie newsletter, świetnie sprawdzi się także zakładka z pytaniami – FAQ i live chat bot, odpowiadający na pytania natychmiast.

 – na przykład darmowa dostawa, kody zniżkowe – poinformuj o tym kupującego za pomocą kolorowego banneru czy też wyróżnieniu przecenionych ofert

Sklep zakładka o nas
7. Oceny

Pozytywne komentarze będą stanowiły świetny dowód społeczny, dzięki czemu zyskasz zaufanie kolejnych, potencjalnych klientów. Możliwość wystawiania komentarzy i oceniania produktów buduje wiarygodność. Negatywne komentarze pozwolą Ci ulepszyć swoje oferty i produkty, a także pokażą, że liczysz się ze zdaniem swoich odbiorców.

8. Oferty

Zadbaj, by były przejrzyste i dobrze wyeksponowane, a zdjęcia zachęcały do zakupu, podaj wszystkie informacje, które będą zachęcały do zakupu w krótkim opisie i pozwól go rozwinąć, by poznać szczegóły. Przedstaw podobne produkty lub takie, które łączą się z tym oglądanym – zwiększając szansę na zakup obu. Zastanów się, czy możesz zaproponować dodatkowe usługi takie jak np. wniesienie, montaż czy konfiguracja lub dłuższa gwarancja.

9. Konkurencja

Monitoruj podobne sklepy i rozwiązania, które wprowadziła konkurencja, nieustanne ulepszanie swojego e-sklepu na pozytywnym lub negatywnym przykładzie innych. Kontroluj także ceny u innych, porównuj oferty i śledź trendy zakupowe. Sprawdzaj także dostępność produktów u swojej konkurencji – jeśli jest niska, natychmiast możesz wypełnić tę lukę swoim produktem

Mam nadzieję, że pomogłam i wiesz, o czym pamiętać zakładając sklep internetowy. W razie pytań proszę pisać na oliwia@bestin.media. Jeżeli chcesz przekazać komuś część swoich zadań dowiedz się jak dodać użytkowników do WordPressa!

Sprawdź również
Słownik marketingowy A

Słownik marketingowy A

AIDA (Awareness, Interest, Desire, Action) – model podejmowania decyzji zakupowej. Affiliate – Marketing afiliacyjny – technika marketingu internetowego, w której reklamodawca (sprzedawca) deleguje wykonanie działań

Czytaj więcej »