Mity o Facebooku okładka

Mity o Facebooku – obalamy je i tłumaczymy, z czego wynikają

Facebook owiany jest wieloma legendami, dotyczącymi jego algorytmów oraz zasięgów użytkowników. Powstało wiele teorii dotyczących tego co robić, a czego unikać, aby jak najlepiej dopasować się pod wymagania portalu. I jak to z teoriami bywa – mają w sobie cząstkę prawdy, ale również dużą dozę przekłamań. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam 4 mity, z którymi spotkaliśmy się  podczas różnych szkoleń, w Internecie lub usłyszeliśmy od znajomych.

Mity o Facebooku #1 Edytowanie zmniejsza zasięg

To chyba jeden z najpopularniejszych i najczęstszych mitów, które od dawna przewijają się wśród użytkowników social mediów. Jest to oczywiście nieprawda – edytowanie treści nie ma żadnego wpływu na algorytm facebooka. Mało tego, edycja jest o wiele korzystniejsza, aniżeli usunięcie posta całkowicie. Skąd więc wziął się mit demonizowania narzędzia edycji?

Z całkowitej zmiany koncepcji treści, którą można uzyskać za pomocą narzędzia edycji. Jeśli użytkownicy angażują się w post dotyczący kawy, a auto zmienia po dniu wpis na promujący herbatę, zaangażowanie naturalnie spadnie. Dziś nie jest to już praktykowane działanie, jednak reputacja odnośnie do spadku zaangażowania po edycji posta pozostała w głowach użytkowników. Wszystko zależy od jakości i zmian, które wprowadzamy w post.

Mity o Facebooku #2 Facebook ma dostęp do danych z naszego telefonu

Mit ten dotyczy publikowania postów. Meta miałoby bardziej i chętniej promować posty, które są z tu i teraz (in real time), nie natomiast zapisane z canvy tydzień temu. Jest to oczywiście ogromny mit, gdyż Facebook, Instagram, nie mają dostępu do naszej galerii zdjęć i nie są w stanie określić, które zdjęcia lub grafiki są sprzed chwili, a które nie.

Mit ten powstał w oparciu o bardzo prostą, realną tezę: najlepiej klikają się zdjęcia in real time, w tym wszystkie stories, relacje, opowieści. Ludzie lubią widzieć innych ludzi, oglądać co dzieje się u nich w tym właśnie momencie. To jednak cecha ludzka, aniżeli kaprys algorytmów.

Mity o Facebooku #3 Im więcej postów, tym lepiej

Oj, nie zawsze im więcej, tym lepiej. Jeśli chodzi o Facebooka, ma on dość specyficzny algorytm. Owszem, liczy się systematyczność, ale posty muszą mieć czas, aby się pokazać użytkownikom. Wstawiając post codziennie lub nawet kilka razy dziennie, nie dajemy się im ,,rozpędzić”. Jeśli w Twojej firmie dzieje się naprawdę dużo i koniecznie chcesz wszystko pokazać odbiorcom – zacznij publikować stories! To świetne rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik nie czuje się bombardowany postami oraz treściami.

Jaka jest optymalna ilość postów w tygodniu? Z doświadczenia wskażemy na 3-4 razy w tygodniu, jeśli jednak nie masz contentu na dany tydzień, nie szkodzi. Ważne, aby treści były jakościowe i angażujące.

Mity o Facebooku #4 Negatywne reakcje obcinają zasięgi

Wręcz przeciwnie! Posty mają wzbudzać silne emocje i zaangażowanie odbiorców. Jeśli treść ma reakcje wrr, haha lub nawet negatywne komentarze (konstruktywne i niewulgarne) możesz się cieszyć, gdyż dzięki nim Twoja publikacja wziąć zyskuje kolejne zasięgi. Negatywne reakcje mają taki sam wpływ na algorytm jak pozytywne – nie są żadnym powodem do zmartwień w kontekście zasięgowym.

Skąd wziął się taki mit? Reakcje zostały porównane do kciuków w górę i w dół na YouTube (gdzie, jak wiadomo, mają one wpływ na zasięg danego filmu). Algorytmy na tych dwóch portalach działają jednak w zupełnie inny sposób.

Mam nadzieję, że post okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się ze mną mitem, który zaprząta Ci głowę – śmiało napisz do mnie na maja@bestin.media.

Przeczytaj nasze pozostałe wpisy o podobnej tematyce! Natomiast jeśli interesują Cię reklamy Facebook, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również
Czemu leady są ważne

Czemu leady są ważne?

Leady to osoby lub firmy, które pozostawiają kontakt do siebie poprzez np. formularze i ankiety. Są to potencjalni Klienci, którzy są realnie zainteresowani Twoją ofertą. 

Czytaj więcej »