Księga adsów

„Księga adsów” Tigers – aspekty copywritingu

E-book „Księga Adsów” autorstwa firmy Tigers poświecony jest w dużej mierze narzędziu Facebook Ads i kampaniom reklamowym. Jednak oprócz tego, znajdziemy tam rozdział zahaczający o copywriting i tworzenie treści na strony, które mogą okazać się bardzo przydatna w kreowaniu firmy.

Chcemy podzielić się z Tobą kilkoma poradami, które uskutecznią twoje teksty i sprawią, że będą one chętniej czytane przez Odbiorców.

Co warto uwzględnić, przed rozpoczęciem pisania?

Tworząc treści marketingowe, przede wszystkim musi znać naszego docelowego Odbiorcę. Ten proces dokonuje się na poziomie optymalizacji, a konkretniej targetowania reklamy, jednak sam tekst musi być z nim spójny. Przydatne okazują się tu konkretne pytania skierowane do użytkowników, takie jak „Prowadzisz salon fryzjerski?” lub „Zajmujesz się sprzedażą aut?”. Takie nagłówki zainteresują Twoją grupę docelową i dzięki temu uzyskasz realne wyniki konwersji.

Przed tworzeniem tekstu pamiętaj również o dostosowaniu go do wyglądu samej reklamy. Przemyśl, gdzie będzie się ona znajdować i do tego aspektu dopasuj treść. Przykładowo, jeżeli tworzymy reklamę na Facebooku w feedzie, najważniejsze są pierwsze linijki tekstu. Pod nimi znajduje się przycisk „czytaj dalej”, który użytkownik musi kliknąć, aby rozwinąć pozostałą część. Musisz więc zachęcić go, do wykonania tej akcji.

Sama długość tekstu nie jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Nie zwracaj uwagi na sztywne ramy, narzucane przez innych. Wszystko zależy od Twoich odbiorców oraz od treści, którą chcesz przekazać. Jeśli uda Ci się zainteresować użytkownika, będzie czytał dalej – jeśli nie, nawet krótki tekst może okazać się nieskuteczny.

Oprócz tego musisz mieć świadomość, że Twój tekst nie stanowi jedynego elementu reklamy. Często wiąże się z grafiką lub materiałem wideo, które muszą tworzyć spójną całość z tekstem. Przyjrzyj się im i pomyśl, jak powiązać je te ze sobą treściowo, aby użytkownik otrzymał ten sam komunikat na każdym poziomie Twojej reklamy.

Jak pisać?

Autorzy książki nie mówią wprost, jak uprawiać dobry copywriting. Dają jednak wartościowe wskazówki, które mogą pomóc Ci uzyskać większe zaangażowanie Odbiorców i namówić ich do wykonywania akcji.

Testuj różne nagłówki

Jak wspomniałam wcześniej, to nagłówek odgrywa kluczową rolę. Dokładne metody pisania skutecznych headline’ów opisałam w artykule Nagłówki w tekstach marketingowych – jak je tworzyć?

Dla copywritingu ważne jest przyciągnięcie odbiorców. Kontroluj więc, które nagłówki przyciągają większą ilość użytkowników i zmieniaj je, jeśli będzie taka potrzeba.

Wykorzystuj zdania, nastawione na wywołanie określonej akcji

W tym aspekcie z pomocą przychodzą nam typowe modele zwrotów, z których słynie copywriting. Mają one na celu wywołanie konkretnej emocji, a następnie akcji u Odbiorcy. Takie zdania opierają się głównie na trzech schematach:

  • „Jeśli masz problem z…, to powinno Cię zainteresować…”
  • „Jeśli nic z tym nie zrobisz… spotkasz się z konsekwencjami”
  • „Co robi większość ludzi”

Trendy RTM

Śledzenie trendów Real Time Marketingu pomogą Twoim wpisom zyskać większą popularność. Wydarzyło się w ostatnim czasie coś, co jest na językach wszystkich? Wybory, wielkie wydarzenie kulturowe lub śmieszna wpadka? Świetnie! Wykorzystaj to w swoim tekście. Pamiętaj jednak, aby robić to w subtelny i pomysłowy sposób oraz odnosić się do wydarzeń, które mają humorystyczny i pozytywny wydźwięk.

Wezwanie do działania

Obowiązkowy punkt każdej treści oraz każdej reklamy – CTA (z ang. Call To Action). Może być to krótkie zdanie lub kilkuwyrazowa fraza, która da jasny komunikat Twojemu Odbiorcy, czego od niego oczekujesz.

CTA może być wyrażone w prostej formie np. „Skonsultuj się z nami” lub „Wypełnij formularz i dowiedz się więcej”, ale możesz wymyślić coś kreatywniejszego. Pamiętaj, najważniejsza jest skuteczność.

Prosty język

Pisząc dla innych, musisz wyrażać się ich językiem. Jasne, proste treści są zrozumiałe dla wszystkich, a tym samym bardziej zachęcające niż teksty naładowane profesjonalizmami.

Ułatw też samo czytanie swoim Odbiorcom. Stosuj akapity, krótkie zdania, a także listy punktowe. Te aspekty sprawiają, że tekst staje się przyjazny i przystępny dla każdego.

Wykorzystuj emoji

Wiele firm boi się wykorzystywania emoji w swoich przekazach. Niesłusznie! Emotki nadają tekstowi dynamiczności, a także pokazują emocje, które chcemy przekazać Odbiorcy. Mogą być również kluczowe w selekcji tekstu, np. oddzielania od siebie sekwencji lub akapitów. Dodatkowo rzucają się w oczy bardziej niż sam tekst, więc skutecznie przyciągają uwagę użytkowników. Copywriting to również granie obrazem.

Liczby i statystyki

Aby przekonać Odbiorcę, możesz posłużyć się danymi. Np. ile czasu oszczędzi Klient, korzystając z Twojej promocji lub jakie konkretne rezultaty przyniesie Twój produkt.

Pamiętaj również o zaznaczaniu konkretnych dat, np. odnośnie do końca oferty lub liczbę pozostałych sztuk produktu.

Liczby przyciągają Klientów, jeśli są jasne i rzetelne, unikaj więc ogólników i niesprecyzowanych danych.

Podsumowując —  copywriting to pisanie do ludzi i dla ludzi. Musisz uwzględniać to na każdym kroku swojej pracy, a rezultaty okażą się zdumiewające.

Jeśli chcesz zapoznać się z resztą książki „Księga Ads’ów” autorstwa firmy Tigers, zajrzyj na ich stronę internetową.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie e-booka, to pisz śmiało na: maja@bestin.media i koniecznie zajrzyj do innych naszej innej książkowej recenzji!

Sprawdź również