Jak dotrzeć do Generacji Z?

Jak dotrzeć do Generacji Z? Porady i wskazówki w tworzeniu kampanii dla młodego pokolenia.

Generacją Z nazywamy najmłodsze pokolenie, urodzone w latach 1955-2010. To oni współcześnie stanowią internetową potęgę, a także wkraczają na rynek pracy oraz konsumencki. To właśnie oni, stają się grupą docelową firm, a także większości reklam. To bardzo specyficzna grupa, która połowę swojego życia spędziła w sieci oraz dorastała wśród reklam, zarówno tradycyjnych, jak i digitalowych. Nie jest więc łatwo przekonać ich do korzystania z ofert lub produktów. Są, kolokwialnie mówiąc, wybredni, ale i bardzo zorientowani w świecie internetowym. Jak dotrzeć do Generacji Z?

Język

Dostosowanie języka do odbiorcy to jeden z kluczowych punktów w tworzeniu każdej kampanii. Niezależnie czy kierujemy ją do osób starszych, czy do młodszego pokolenia.  Język Generacji Z wyróżnia się jednak specyficznymi cechami, które warto poznać, aby osiągnąć nić porozumienia. Jak dotrzeć do Generacji Z?

Po pierwsze zrezygnuj z eksperckich tekstów, analiz i zwrotów. W przypadku Pokolenia Z, które lubi nawiązywać internetowe relacje i ma tendencję do przywiązywania się do danych marek/firm, liczy się odnalezienie wspólnego języka. Dosłownie. Tworząc kampanię, traktuj ją jako konwersację z Twoimi odbiorcami tak, aby poczuli, że za ich ekranem znajduje się żywa osoba, która ich zna.

Z pewnością grupę tą charakteryzuje również specyficzny humor. Bądź jednak ostrożny w automatycznym wklejaniu memów lub wykorzystywaniu slangów, ponieważ możesz zostać zaskoczony określeniem “boomera”. A tego absolutnie nie chcesz. Musisz wiedzieć, co jest na topie.

Real Time Marketing

W przypadku Generacji Z idealnie sprawdzi się koncepcja RTM. Grupa docelowa to osoby doskonale odnajdujące się w świecie social mediów i internetu, a z każdym wydarzeniem są na bieżąco. Wykorzystaj to.

Obserwuj co aktualnie dzieje się w sieci i co może pomóc Twojej marce wyróżnić się wśród innych reklam. Wykorzystaj nadchodzące eventy, internetowe afery lub śmieszne wydarzenia, które spotkały kogoś sławnego. Pamiętaj jednak, aby Twoja reklama miała wydźwięk pozytywny, nie negujący lub ośmieszający. Istnieje cienka granica między żartowaniu sytuacyjnym, a np. wykorzystywaniu czyjegoś nieszczęścia do pozyskiwania zasięgów.

Szybkość

Generacja Z nie da się zanudzić. Przekazy reklamowe mają być proste i odpowiadać bezpośrednio na pytanie “Co będę z tego miał?”. Inaczej, Twoja promocja może zostać zignorowana, tak jak większość innych. Dodatkowo zwróć uwagę na estetykę graficzną, a także ciekawe zdjęcia, bądź dynamiczne filmiki. Pamiętaj, że masz zaledwie 3 sekundy, żeby zaciekawić odbiorcę. Niech Cię zapamięta!

Zaangażowanie społeczne

Zaangażowanie społeczne marki to dość kontrowersyjny temat. Czy powinno angażować się we wszystkie sprawy społeczne, czy lepiej pozostawać neutralnym? Generacja Z z pewnością doceni bardziej to pierwsze.

Młode pokolenie lubi śledzić marki, które utożsamia ze swoimi własnymi poglądami oraz takie, które nie są obojętne. Dzięki wspólnym celom i ideą powstanie więź, która następnie przerodzi się w relację.

Zanim zdecydujesz się na zaangażowanie społeczne zastanów się, czy będziesz w stanie konsekwentnie trzymać się swojego wyboru. Niekonsekwencja i kłamstwo bardzo szybko zostaje wykrywana przez Pokolenie Z i niestety kończy się to bardzo dużymi stratami dla danej marki. Warto więc angażować się społecznie dlatego, że jest to w zgodzie z Twoją firmą, a nie dla konwersji lub zasięgów. Wtedy nie ma mowy o żadnej wpadce.

Influencerzy

Pokolenie Z śledzi praktycznie każdy krok influencerów. W zależności od swoich zainteresowań, bądź popularności danej persony internetowej, influencerzy mają silny wpływ na swoich odbiorców. Influencer Marketing staje się więc coraz powszechniejszą strategią pozyskiwania klientów. Nic dziwnego, jest on bardzo efektowny. Równocześnie niesie on za sobą wiele zagrożeń, które mogą zadziałać na niekorzyść Twojej firmy. O wadach i zaletach Influencer Marketingu przeczytasz w naszym wpisie Influencer Marketing – co to i jakie korzyści może przynieść?

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i wiesz, jak dotrzeć do Generacji Z. Jeśli chcesz podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami lub propozycjami dotarcia do Pokolenia Z, śmiało napisz do mnie maila na adres maja@bestin.media. Zajrzyj także do transkrypcji naszego podcastu!

Sprawdź również
Słownik marketingowy U

Słownik marketingowy U

UGC – (czyli: User Generated Content) – treści (wpisy, zdjęcia, wideo itp.) tworzone przez użytkowników serwisu, platformy itp. Unique User/Unique Visitor (UU/UV) – unikalny użytkownik.

Czytaj więcej »
Słownik marketingowy P

Słownik marketingowy P

Placement – miejsce w serwisie www, gdzie emitowana jest reklama reklamodawcy. (np. Kobieta.gazeta.pl) Persona – przedstawiciel, reprezentant Twojej grupy docelowej. Wirtualna postać posiadająca określone cechy

Czytaj więcej »