Google Moja Firma

Google Moja Firma – lokalne SEO dla Twojej firmy?

Czym jest Google Moja Firma? To narzędzie, które pozwala na wyświetlanie wirtualnej wizytówki w wyszukiwarce Google. To właśnie tutaj można umieścić pinezkę na mapie i zareklamować firmę za darmo. W tym artykule dowiesz się jak utworzyć dobry profil firmy w Google Moja Firma i jak sprawić, by wizytówka Twojej firmy wyświetlała się jak najwyżej w Google Maps.

Jak założyć profil w Google Moja Firma?

Aby uzyskać możliwość posiadania wizytówki w Google, trzeba mieć konto mailowe Gmail dla swojej firmy. Następnie należy wejść na stronę Google Moja Firma i założyć profil dla swojej firmy. Podczas tworzenia firmy zostaniemy zapytani m.in. o takie rzeczy jak:

 • Nazwa firmy
 • Kategoria działalności (i tutaj trzeba wybrać z listy gotowych już kategorii)
 • Lokalizacja, jeśli firma posiada sklep lub biuro
 • Strona internetowa lub numer telefonu
 • Następnie trzeba będzie podać adres do korespondencji, na który przyjdzie kartka pocztowa z kodem weryfikacyjnym w ciągu 15 dni. Czasami dostępna jest opcja weryfikacji przez telefon czy maila.

Czy muszę mieć stronę internetową, żeby założyć wizytówkę Google?

Odpowiedź jest prosta – nie. W jednym z kroków przy zakładaniu wizytówki Google prosi o stronę internetową lub numer telefonu, więc strona nie jest wymagana, o ile podamy numer telefonu. Ponadto, jeśli nie masz strony internetowej, a chciałbyś/chciałabyś mieć i to bez wydawania fortuny na programistę, to dzięki Google Moja Firma możesz utworzyć prostą stronę. Strona zostanie utworzona na podstawie podanych danych takich jak: nazwa firmy, lokalizacja, numer telefonu, godziny otwarcia. Dodatkowo, Google Moja Firma utworzy mini blog z wpisów, jeśli takie pojawiały się wcześniej w wizytówce. Zaciągnie także dodawane zdjęcia i wystawiane opinie. W panelu znajduje się posty w obsłudze edytor strony i można dopasować motyw, zedytować tekst i dodać nowe zdjęcia.

O co zadbać w wizytówce Google Moja Firma?

 

1) Strona główna

Znajduje się tutaj główny panel, pokazujący po trochu każdą z funkcji. Natomiast to, co jest tu najważniejsze, to część związana z pandemią COVID-19. Google kładzie nacisk na aktualność danych, dlatego jeśli podczas pandemii w Twojej firmie zmieniła się dostępność usług, godziny otwarcia czy cokolwiek innego, to właśnie w tym miejscu możesz o tym poinformować swoich klientów.

Strona główna w Google Moja Firma

2) Usługi

Przy tworzeniu profilu w Google Moja Firma wybierałaś/eś kategorię działalności Twojej firmy. W tym miejscu możesz dodać usługi, jakie oferuje Twoja firma w ramach tej kategorii, czy kolejnej, którą dodasz. Dla przykładu nasza agencja w ramach kategorii „Agencja marketingowa” świadczy usługi „Reklamy Google Ads”. Do usługi można dodać opis nieprzekraczający 300 znaków, a także można wybrać dla niego cenę.

kategorie w reklamach google ads

3) Informacje

 • Lokalizacja – ważne jest, by podana lokalizacja zgadzała się z lokalizacją widoczną na stronie internetowej i w innych miejscach.
 • Obsługiwane obszary – jeśli świadczysz usługi lokalnie, to wybierz tu miasto, w którym znajduje się Twoja siedziba oraz pobliskie miejscowości. Jeśli obsługujesz klientów z całej Polski, to możesz wybrać całą Polskę.
 • Godziny otwarcia – wybierz takie godziny otwarcia firmy, w których faktycznie funkcjonuje Twoja firma. Zadbaj o to, by te godziny zgadzały się z godzinami podanymi na Twojej stronie internetowej.
 • Niestandardowe godziny otwarcia – kiedy zbliżają się święta, czy dni, które mogą być wolne od pracy w niektórych branżach, to warto zajrzeć w to miejsce i uzupełnić godziny otwarcia.
 • Numer telefonu
 • Strona internetowa
 • Atrybuty – Google pyta tutaj o dodatkowe rzeczy, czyli czy np. możliwe są wizyty online lub czy firma jest zarządzana przez kobiety. Warto co jakiś czas odwiedzać to miejsce w wizytówce, bo mogą pojawiać się nowe atrybuty.
 • Opis – miejsce na opis to 750 znaków i ważne jest, żeby w opisie znalazły się słowa kluczowe, czyli słowa, które odzwierciedlają działalność firmy i słowa, na które się reklamujemy.
 • Data otwarcia firmy

4) Zdjęcia

W tej zakładce możliwe jest dodawanie zdjęć. Zaleca się dodanie 3-5 zdjęć na początek. Zdjęcia powinny być dobrej jakości. Google klasyfikuje zdjęcia na 3 typy:

 • Logo
 • Widok główny
 • Pozostałe

Widok główny to zdjęcie, które będzie się wyświetlało zawsze pierwsze.Warto więc wstawićtam zdjęcie z szyldem firmy lub po prostu grafikę z nazwą firmy.

Logo jest również ważne, ponieważ będzie się wyświetlać jako drugie zdjęcie. Wymogiem jestgrafika o proporcjach 1:1, czyli w postaci kwadratu.

Pozostałe zdjęcia to zdjęcia, które będą się wyświetlać za widokiem głównym i logo. Warto cojakiś czas dodawać nowe zdjęcia zarówno z wewnątrz firmy jak i z zewnątrz.

5) Wpisy

W tej zakładce istnieje możliwość dodawania krótkich treści wraz ze zdjęciem. Co jakiś czasmożna napisać mini artykuł np. o bieżących wydarzeniach w firmie, przeprowadzonych szkoleniach, czy obsłużonych klientach. Taki wpis będzie wyglądał jak artykuł na blogu, lecz będzie wyświetlany w wizytówce pod wszystkimi informacjami. Wpis może kierować na stronę internetową. Wpisy są traktowane jako aktualizacja wizytówki, a systematyczne dbanie o nią wpływa na pozytywne postrzeganie wizytówki , dzięki czemu Google będzie chętnie ją wyświetlać. A tak wygląda wpis w wizytówce:

przykładowy wpis na bloga

6) Produkty

Jeśli prowadzisz sklep, to możesz tutaj dodać swoje produkty. Możliwe jest dodanie zdjęcia, nazwy, kategorii produktu, cenę produktu lub zakres cen, opis produktu i ewentualnie przycisk zachęcający do działania.

7) Opinie

W tym miejscu zobaczysz wszystkie dodane przez użytkowników opinie o Twojej firmie. Masz możliwość udzielać odpowiedzi na opinie. Jeśli chcesz zachęcić swoich klientów do dodania opinii o Twojej firmie, to możesz wygenerować link do wypełnienia opinii, dzięki czemu klienci nie będą musieli szukać Twojej wizytówki w Google Maps i opcji dodania opinii.

8) Wiadomości

Aby rozpocząć korzystanie z tej zakładki, należy zainstalować aplikację Google Moja Firma na telefon i tam rozpocząć czat. Klienci będą mogli wysyłać wiadomości, zamiast dzwonić i już z poziomu telefonu lub komputera będzie można im odpowiadać.
Jakie czynniki wpływają na pozycję wizytówki w Google Maps?
Google bierze pod uwagę te czynniki:

 • Stopień wypełnienia profilu
 • Odległość użytkownika wyszukującego od siedziby naszej firmy
 • Rozpoznawalność naszej wizytówki
 • Trafność – kiedy i jak trafiamy do użytkowników
 • Aktualność wizytówki – czy aktualizujemy informacje, czy dodajemy wpisy

Podsumowanie Google Moja Firma

Podsumowując, jeśli chcesz, by Twoja wizytówka wyświetlała się jak najwyżej w Google Maps, to zadbaj o to, by uzupełnić ją o jak najwięcej informacji i co jakiś czas dodaj coś nowego – to mogą być zdjęcia, wpisy. A po skończonej współpracy z klientem, wysyłaj mu link do wystawienia opinii. Dowód społeczny z pewnością da znak innym użytkownikom, że Twoja firma to wiarygodna firma.

Mam nadzieję, że ten tekst o okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się czegoś nowego. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila agata@bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zajrzyj do naszych pozostałych artykułów. Jeśli chcesz wykorzystać Google Moja Firma w SEO, zajrzyj do tego wpisuNatomiast jeśli interesują Cię reklamy Google, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również
Czemu leady są ważne

Czemu leady są ważne?

Leady to osoby lub firmy, które pozostawiają kontakt do siebie poprzez np. formularze i ankiety. Są to potencjalni Klienci, którzy są realnie zainteresowani Twoją ofertą. 

Czytaj więcej »
OSO - okładka

Czym jest OSO?

OSO to stosunkowo nowy akronim, który dodaje nowość do SEO jakie znamy i oznacza wielokanałową optymalizację wyszukiwania. OSO i SEO – jaka jest różnica? Gdy

Czytaj więcej »