Dlaczego TikTok ucina zasięgi okładka

Dlaczego TikTok ucina zasięgi?

Zastanawiasz się, dlaczego TikTok ucina zasięgi? Algorytm TikToka dla wielu, nawet najbardziej doświadczonych marketerów i nie tylko, wciąż pozostaje zagadką. Filmy bardzo łatwo wybijają się i zyskują zasięgi, ale równocześnie bardzo prosto o utratę lub przycięcie zasięgów. Jak tego uniknąć? Na podstawie naszego doświadczenia z TikTokiem i prowadzeniem konta, zbierającego wyniki organicznie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad i wskazówek jak nie podpaść TikTokowi.

Zakazane słowa

TikTok bardzo szczegółowo sprawdza nasze filmy. Nie tylko opisy, ale również zwroty i grafiki pokazane na filmie. Krążą legendy o czarnej liście TikToka, która miałaby zawierać spis zakazanych słów, przez które filmik automatycznie ma ucięte zasięgi. Niestety, jak z każdą legendą, jest w niej trochę prawdy, a trochę fałszu. Owa lista nigdy nie została ujawniona, jednak faktycznie, istnieją słowa, które TikTok przyjmuje niezbyt chętnie. Są to przede wszystkim:

  • wulgaryzmy;
  • słowa związane z używkami;
  • wrażliwe zwroty.

Nie jest to jednak nic dziwnego, gdyż zakaz nawiązywania do tych tematów, znajduje się również w regulaminie użytkowania TikToka. Ale, ale! Znaleźliśmy jeszcze jedną kwestię, która może być powodem ucinania Twoim zasięgów. Jak wiadomo Meta oraz TikTok to konkurenci, żeby nie rzec wrogowie. Dlatego też, każde słowo związane z promowaniem jakiegokolwiek portalu Meta może spotkać się z bardzo surową reakcją ze strony portalu. Używanie wyrazów takich jak stories, rolki, reels, buisness manager, które są charakterystyczne dla portali Meta, mogą stać się przyczyną shadowbana. TikTok na tyle wypracował wykrywanie tego typu treści, iż bardzo często samo przekierowanie na Instagrama w postaci skrótu ig lub insta, zostaje wychwycone.

Oczywiście, nie jest to reguła, a jedynie kwestia, na którą warto uważać i nie nadużywać.

Monotonia

Twój TikTok stał się viralem, więc zaczynasz nagrywać kolejne, podobne, licząc na podobny efekt? Możesz się zawieść. TikTok nie lubi powtarzalności treści oraz monotonii. Dodatkowo, algorytm wychwytuje również tło na jakim nagrywamy, a także formę naszych filmików. Spróbuj zmienić koncepcję Twoich filmów, nagraj w innym miejscu lub stwórz wideo ze zdjęć lub nagrania ekranu. Może się to stać kluczem do sukcesu dla Twojego profilu i przywróceniu zasięgów!

Zbyt rzadkie dodawanie

Mimo, iż TikToki potrafią wybić się nawet po kilku miesiącach, tutaj, podobnie jak na innych portalach, niezmiernie ważna jest systematyczność. Nie pozwól zapomnieć o sobie swoim widzom i nagrywaj! Obecnie nie ma obliczonej optymalnej ilości TikToków, jednak patrząc na specyfikę tego profilu im więcej tym lepiej! Nie jest prawdą, iż dodając jednego TikToka po drugim, temu pierwszemu ucinamy zasięg. Mogą wpaść one na walle zupełnie innych odbiorców i tam zbierać swoje zasięgi. Istotną kwestią jest również pora dodawania TikToków. W funkcjach profilu możesz sprawdzić, kiedy Twoje filmy zbierają największy zasięg, jednak polecamy Ci przetestować tzw. dzikie godziny. Polegają one na wstawieniu treści o bardzo wczesnej lub bardzo późnej porze. Dzięki temu, iż są to godziny nieoblegane przez użytkowników, nie mają konkurencji.

Dlaczego TikTok ucina zasięgi i jak sobie z tym poradzić?

Shadowban to nic innego jak “wyciszenie” profilu. Polega ono na tym, iż nie Twoje filmy nie są pokazywane nowym użytkownikom w zakładce Dla Ciebie, przez to automatycznie nie zbierają zasięgów i aktywności. Jak poznać, czy Twoje konto dostało shadowbana? Wyciszenie profilu poznasz po spadku wyświetleń. Jeśli wcześniej Twoje filmy zyskiwały nawet do 10 tys. wyświetleń (nie wliczamy w to virali, wyświetlenia mają być średnią z ostatniego czasu), a po jednym z TikToków liczba ta spadła do 1000, oznacza to, iż prawdopodobnie masz shadowbana. Co zrobić w takim przypadku?

Odpowiedź jest prosta: nagrywać dalej. Nie usuwaj TikToków o słabym zasięgu, nie poddawaj się i nagrywaj nowe treści. Zmień content, uważaj na słowa, które zawierasz w opisie i w filmie. Shadowbany na TikToku nie są blokowaniami – po pewnym czasie same mijają.

Mam nadzieję, że wpis okazał się dla Ciebie przydatny, a być może uratował Twoje zasięgi na TikToku! Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się ze mną swoją opinią, śmiało pisz na maja@bestin.media. Mam nadzieję, że wiesz już, dlaczego TikTok ucina zasięgi! Natomiast jeśli interesują Cię reklamy TikTok, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również