Czym jest brief marketingowy?

Czym jest brief marketingowy?

Agencje marketingowe często wymagają, aby firmy przed rozpoczęciem współpracy wypełniły brief. Niewątpliwie, informacje z briefu ułatwiają zaplanowanie działań marketingowych. Tylko czym jest brief marketingowy? Co powinno się w nim znaleźć? Tego dowiesz się w tym artykule.

Czym jest brief marketingowy?

Brief marketingowy to dokument, który wypełnia firma i przekazuje go do agencji marketingowej. W briefie powinny się znaleźć najważniejsze informacje o firmie i założenia dotyczące współpracy. Taki dokument pozwala poznać oczekiwania i priorytety firmy zlecającej. Brief do wypełnienia powinna dostarczyć agencja marketingowa.

Co zazwyczaj zawiera brief?

1. Nazwa firmy i dane do osoby kontaktowej

Podstawową informacją jest nazwa firmy. W praktyce nazwa firmy może być inaczej pisana na stronie internetowej, w korespondencji, w mediach społecznościowych. Z tego powodu wskazanie poprawnej nazwy firmy jest konieczne, aby w reklamach nie popełniać błędów. Kolejną ważną rzeczą jest wskazanie kontaktu do osoby, z którą agencja będzie mogła konsultować treści lub odezwać się w razie potrzeby.

2. Produkt/usługa

Kolejnym krokiem w briefie jest opisanie produktu/usługi, który/ą chcesz promować. Oczywiście może to być wiele produktów/usług, chodzi o to, aby agencja wiedziała, na czym się skupić podczas planowania działań.

3. Grupa docelowa i idealny klient

Do kogo chcesz trafiać ze swoim produktem/usługą? Kto zazwyczaj kupuje Twoje produkty lub korzysta z Twoich usług? W jakim wieku są ci ludzie? Czym się zajmują? Jakie mają zainteresowania? Przykładowy krótki opis persony może wyglądać tak: rodzice w wieku 25-55 lat, którzy chcą zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, którzy zarabiają 5-8 000 miesięcznie i mieszkają w większych miastach. Określenie grupy docelowej i idealnego klienta, tzw. persony, pomaga skonstruować trafny przekaz reklamy.

4. Słowa kluczowe

W briefie zaleca się określić słowa kluczowe, które kojarzą się lub mają kojarzyć się z firmą. Jeśli sprzedajesz odżywki do włosów, to w zależności od specyfiki możesz wypisać tu takie słowa kluczowe jak: odżywki do włosów, nawilżające odżywki do włosów, odżywka do włosów bez spłukiwania, odżywka do włosów farbowanych itd.

5. Budżet

Określ, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na działania marketingowe. Zazwyczaj podaje się budżet w skali miesiąca. To, ile będą kosztować reklamy, zależy od branży, sezonowości i paradoksalnie – od budżetu. Najlepiej skonsultować się z agencją, aby ustalić optymalny budżet, który pozwoli przynosić dobre wyniki.

6. Czas trwania kampanii

Czy jest jakiś okres czasu, w którym chcesz promować swoją firmę? Czy chcesz współpracować z agencją bez określonych ram czasowych? A może będzie to uzależnione od wyników? Uwzględnij to w briefie.

7. Lokalizacja firmy

Podanie lokalizacji firmy jest szczególnie ważne w przypadku lokalnych biznesów. W Google Ads i w mediach społecznościowych możemy określać, na jakich terenach się reklamujemy. W Google Ads można np. wybrać województwa, miasta, a oprócz tego dodać promień od danego miejsca i tym samym wyświetlać reklamy np. w Poznaniu i promieniu 50 km od Poznania.

8. Adres strony internetowej i mediów społecznościowych

W tym miejscu podaj adres swojej strony internetowej i linki do mediów społecznościowych, jeśli posiadasz. Agencja będzie wymagała dostępów.

Przykładowy brief możesz zobaczyć tutaj.

Co z dostępami do narzędzi?

Agencja będzie potrzebować dostępów do panelu strony internetowej, aby umieścić tam tagi, pozwalające mierzyć skuteczność kampanii reklamowych. Dostęp do mediów społecznościowych umożliwi tworzenie reklam i wstawianie postów. Ponadto, jeśli firma ma konta w narzędziach takich jak Google Ads, Google Analytics, Google Tag Manager, Google Search Console oraz Google Moja Firma, to dobrze jest o tym wspomnieć i również przekazać dostępy agencji marketingowej.

Mam nadzieję, że ten tekst o okazał się dla Ciebie przydatny i dowiedziałaś/eś się, czym jest brief marketingowy. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na maila agata@bestin.media. Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zajrzyj do naszych pozostałych artykułów. Jeśli chcesz dotrzeć do wchodzącej na rynek Generacji Z, zajrzyj tutaj! Natomiast jeśli interesuje Cię darmowy audyt Twojej oferty w Social Media, zobacz naszą ofertę!

Sprawdź również