Czemu leady są ważne

Czemu leady są ważne?

Leady to osoby lub firmy, które pozostawiają kontakt do siebie poprzez np. formularze i ankiety. Są to potencjalni Klienci, którzy są realnie zainteresowani Twoją ofertą.  Lead możemy uzyskać, podejmując różne działania marketingowe takie jak: content marketing, reklamy Google Ads i Facebook Ads, social media, e-maile itd. Czemu leady są ważne?

Spis zebranych leadów nazywamy bazą kontaktów, która jest bardzo ważna w kontekście pozyskiwania współprac biznesowych.

Czemu leady są ważne?

Korzyści z generowania leadów i umieszczania ich w specjalnych bazach kontaktów jest wiele. Przede wszystkim to:

  • możliwość stworzenia na ich podstawie grupy docelowej reklam, kampanii;
  • realny odzew od osób zainteresowanych Twoją ofertą;
  • nawiązanie relacji poprzez rozmowę telefoniczną lub wypełnienie ankiety, co łączy się również z uzyskaniem feedbacku odnośnie do Twojej oferty;
  • wysokie konwersje przy (często) niskim wkładzie finansowym;
  • baza danych kontaktowych, która może okazać się przydatna na przestrzeni całego czasu funkcjonowania firmy.

Jak pozyskiwać leady?

Istnieje kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt sposobów na pozyskiwanie leadów używając różnych treści oraz kanałów przekazu. Zaprezentuję Ci te, które wykazują najwyższą skuteczność według marketerów:

Landing page

Landing page, zwana też stroną docelową, służy do przedstawienia użytkownikowi konkretnej oferty i zachęcenia go do pozostawienia kontaktu. Jej konstrukcja musi być nastawiona na konkretny cel (w tym przypadku: uzyskanie leadów). Musi więc zawierać formularz kontaktowy oraz jasne informacje na temat tego, co jest przedmiotem usługi i co użytkownik musi zrobić, aby z niej korzystać.

Darmowe materiały

Każdy z nas lubi dostawać coś za darmo. Dlatego dostępy do bezpłatnych poradników czy e-booków to doskonały sposób na pozyskanie potencjalnych Klientów. Odbiorca dostaje bezpłatną próbkę Twojej oferty, która może  skłonić go do podjęcia współpracy, jednak aby ją zdobyć, musi pozostawić do siebie kontakt – lead. Do promowania darmowych materiałów również możesz użyć landing page’a.

Pamiętaj jednak, aby Twoje materiały były dobre jakościowo, aby uzyskać zaufanie i zadowolenie potencjalnego Klienta.

Szkolenia online i webinary

W przypadku szkoleń i webinarów jest bardzo podobnie jak z darmowymi materiałami. Zazwyczaj webinary i szkolenia są darmowe, ale jednocześnie mają charakter marketingowy. Klient dostaje wiedzę, a w zamian daje kontakt. Tutaj kluczowe są również umiejętności interpersonalne i wiedza prowadzącego, aby potrafił on w taki sposób przeprowadzić webinar czy kurs, żeby nie miał on wydźwięku czysto marketingowego. W innym wypadku – może to odstraszyć Odbiorców i poczują się oszukani.

E-mail marketing

Newslettery e-mailingowe są uważane przez marketerów z branży b2b za jedne z najbardziej skutecznych sposobów pozyskiwania leadów.

E-mailing marketingowy jest trudną metodą, ale przynoszącą wysoką liczbę konwersji, a przede wszystkim – darmową. Po uzyskaniu (legalnie!) e-maila do Odbiorcy, należy skonstruować taką wiadomość, aby nie trafiła ona do spamu ani nie została zignorowana przez Odbiorcę. Ważne, aby była skonstruowana indywidualnie pod użytkownika, np. aby w tytule zawierała jego imię lub atrakcyjny nagłówek.

E-mailing to również świetna metoda na podtrzymanie relacji ze swoimi Klientami.

Social-media marketing

Social media dają nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o pozyskiwanie leadów. Możesz działać bezpośrednio na swoich stronach np. na fanpage’u firmowym Facebooka i organizować różnego rodzaju konkursy, rozdania lub inne czynności angażujące odbiorców. Dobrym sposobem jest również tworzenie grup branżowych lub wydarzeń tematycznych, ponieważ są one bardzo mocno promowane przez samego Facebooka. Dają więc bardzo wysokie rezultaty i podwyższają stopień aktywności.

Korzystając z Social Mediów, pozyskasz nie tylko leady, ale zbudujesz swoją własną społeczność zaangażowaną w rozwój Twojej firmy.

To tylko kilka z wielu sposobów na pozyskiwanie leadów. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej i warto je sprawdzać, a następnie zdecydować, który będzie najlepszy dla Twojej firmy.

Mam nadzieję, że wiesz już, czemu leady są ważne. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało na: maja@bestin.media i koniecznie zajrzyj do naszych innych wpisów blogowych. Jeśli interesuje Cię cold mailing, zajrzyj tutaj!

Sprawdź również
Słownik marketingowy W

Słownik marketingowy W

Web 2.0 – określenie serwisów internetowych, w których podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników tych serwisów. Termin funkcjonuje od 2004 r. (twórcy: O’Reilly Media

Czytaj więcej »
OSO - okładka

Czym jest OSO?

OSO to stosunkowo nowy akronim, który dodaje nowość do SEO jakie znamy i oznacza wielokanałową optymalizację wyszukiwania. OSO i SEO – jaka jest różnica? Gdy

Czytaj więcej »