Solid Return

Solid Return

Copywriting

Bezbłędny copywriting. Czyli czego unikać tworząc treści marketingowe i reklamowe

Copywriting staje się coraz popularniejszą branżą. Konkurencja na rynku rośnie, a Klienci są coraz bardziej wymagający. Jak się z tym uporać? Przede wszystkim unikaj najczęstszych błędów, które niestety coraz częściej możemy wychwycić w tekstach reklamowych i sprzedażowych.

W tym artykule chcę przedstawić Ci najczęstsze z nich, aby Twoje treści zyskały na jakości i merytoryce, a tym samym — przyciągały Klientów i wybijały się na tle konkurencji.

Copywriting i błędy językowe

Błędy językowe na starcie skreślają tekst, ponieważ przez nie traci on na wartości. Dobry copywriter nie tylko zna się na marketingu, ale także na ortografii i interpunkcji. Klient widząc tekst z błędami zaczyna wątpić w naszą wiarygodność i profesjonalizm. Co za tym idzie nasz copywriting nie jest skuteczny.

Oczywiście, każdy z nas popełnia błędy i zdarza się to nawet najlepszym. Warto jednak podjąć odpowiednie kroki, które zmniejszą ryzyko wypuszczenia na światło dzienne tekstu z błędami.

  1. Po napisaniu tekstu odłóż go na jakiś czas na bok. Przeczytaj go ponownie po przerwie i spójrz na niego świeżym okiem, a ułatwi Ci to wychwycenie błędów. Jeśli masz taką możliwość, możesz poprosić kogoś innego o przejrzenie treści.
  2. Wykorzystaj narzędzia sprawdzające poprawność, takie jak np. interpunkcja.pl

Brak słów kluczowych

Copywriting słynie ze słów kluczowych. Są one niezbędne szczególnie w kontekście optymalizacji strony pod kątem SEO. To ważne, aby pojawiały się one często w optymalnej ilości, ponieważ w przeciwnym razie roboty Google nie uznają Twojego tekstu za atrakcyjny.

Pamiętaj, że frazy kluczowe można odmieniać, co znacznie ułatwi Ci pracę nad treściami.

Puste słowa

Tzw. „puste słowa i zwroty” to największa zmora copywritingu. Copywriting ma sprzedawać i namówić Klienta do wybrania właśnie Twojego produktu. Aby tak się stało, tekst musi przedstawić ofertę w atrakcyjny sposób i dawać jasne informacje o tym, co oferujesz. Zwroty takie jak „Luksusowy produkt” czy „Usługa zmieniająca życie” nie będą skuteczne, ponieważ nie mają uwzględnionych konkretnych argumentów.

Szukaj określeń, które w jak najbardziej unikatowy sposób opisują Twoje produkty i usługi tak, aby Klient naprawdę mógł sobie wyobrazić luksus lub zmianę swojego życia.

Copywriting i błędy merytoryczne

Zdarzają się bardzo często w przypadkach, kiedy copywriter nie wykona dokładnego researchu przed stworzeniem treści. Niektóre tematy mogą być nie lada wyzwaniem – nie musisz być ekspertem od wszystkiego. W takim wypadku warto tworzyć zdania, których jesteśmy w  stu procentach pewny, a gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się dopytywać Klienta. To on najlepiej zna swoją branżę i z pewnością nie odmówi Ci pomocy.

Nieznajomość języka Klienta

Aby nasz copywriting był skuteczny, musimy pisać takim językiem, aby był zrozumiały dla potencjalnego Klienta. Niezbędna jest tutaj dokładna znajomość naszej grupy odbiorczej, aby to do nich dopasować treści. Częstym błędem jest również zakładanie, iż Odbiorcy posiadają taką samą wiedzę na dany temat jak my, czyli tzw. „klątwa wiedzy”. Tutaj rada jest jedna: pisz jasno i zrozumiale.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o copywritingu, zajrzyj do naszych poprzednich artykułów. Masz pytania? Chcesz podzielić się ze mną swoją opinią? Napisz do mnie e-mail maja@bestin.media!

Sprawdź również
E-commerce okładka

E-commerce – co to jest?

E-commerce (handel elektroniczny) – co to jest? E-commerce, inaczej handel elektroniczny lub handel internetowy to kupowanie i sprzedaż produktów przez Internet. Transakcje dokonywane są za

Czytaj więcej »