Słownik marketingowy R

Słownik marketingowy R

ROS – Run On Site – emisja reklamy na całym serwisie.

RON – Run On Network – emisja reklamy w różnych serwisach wydawcy lub na witrynach zrzeszonych w sieci reklamowej.

ROC – Run On Category – emisja reklam na wybranych podstronach danej kategorii serwisu/sieci lub w wybranym dziale serwisu.

ROI – Return On Investment = przychody ze sprzedaży.

Revenue share – udział w zyskach, np. % od sprzedaży.

Real User – realny użytkownik – liczba użytkowników Internetu w danej grupie docelowej, którzy odwiedzili (wygenerowali co najmniej jedną odsłonę) wybrany węzeł(y) w zdefiniowanym okresie. Wskaźnik ten odnosi się do rzeczywistej liczby osób, a nie komputerów, plików cookie czy adresów IP.

Rate Card (RC) – cena cennikowa reklamy.

Responsive Web Design – automatyczne dostosowanie wyglądu i układu strony do rozmiaru-rozdzielczości okna przeglądarki, smartfonu, tabletu.

Remarketing – wyświetlanie reklam osobom, które w przeszłości już odwiedziły daną stronę lub nawet konkretną podstronę. Jest to idealne narzędzie do ponownego uruchomienia procesu zakupowego u kogoś, kto dotychczas poszukiwał wiedzy, sprawdzał ceny i porównywał ze sobą produkty, ale do tej pory nie złożył zamówienia.

Reklama natywna – adaptuje wygląd strony (lub innego odnośnika), na której jest emitowana oraz wykomponowana jest w naturalną ścieżkę konsumpcji treści przez użytkowników. Zapewnianie wartości dodane względem treści, przy których się pojawia – wzbogacając lub ułatwiając zdobywanie przez użytkowników doświadczenia.

RTM (Real Time Marketing) – marketing czasu rzeczywistego. Jest to szybka i trafna reakcja marketerów na bieżące wydarzenia społeczne, polityczne czy kulturowe. Szczególną rolę odgrywa w Social Media i ma głównie postać graficzną.

Reklama Programmatic – to zautomatyzowana, oparta o technologię metoda zakupu, sprzedaży i dostarczania reklamy na placement (powierzchnię reklamową).

Reklama RTB (Real Time Bidding) – kupowanie reklamy display w czasie rzeczywistym (na bazie aukcji). Oznacza to, że proces sprzedaży i kupna powierzchni reklamowej, następuje w tym czasie, w którym strona internetowa się ładuje (czas operacji: 75 milisekund).

RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red, G – green i B – blue.

RHS (Right Hand Side) – prawa kolumna na FB niewidoczna na mobile.

Reach & Frequency – optymalizacja zawsze odbywa się pod zasięgi i liczbę wyświetleń.

Retweet (komentarz do posta) – to odpowiedź na tweet z oznaczeniem nazwy użytkownika. Działa też jak udostępnienie.

Rozdzielczość HD – tryb video 720p – 1280×720 pikseli, 1080i / 1080p – 1920×1080 pikseli; 4, 16:9.

RWD – Responsive Web Design – skalują treść i obrazy w zależności od rozdzielczości urzadzenia, na którym są wyświetlane.

Raport Czas rzeczywisty – raport bieżący o ruchu w danej chwili na witrynie. Obecni użytkownicy na stronie/urządzenia/witryny odsyłającej/sieci społecznościowej itd.

Referral – określenie nadawane tym użytkownikom, którzy przyszli z innej strony internetowej, klikając na link prowadzący do naszej witryny.

Raport Odbiorcy – użytkownicy odwiedzający witrynę w danym czasie/lokalizacja urządzenia/język/system operacyjny/przeglądarka, rozdzielczość itd.

Raport Konwersje – zbiór podstawowych informacji związanych z definiowanymi przez nas celami, np. Złożeniem zamówienia, odwiedzeniem strony Kontakt czy zapisaniem się do Newslettera. Pozwala on na analizę współczynnika realizacji lub konwersji celu.

RODO – Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych wchodzące w życiu 18 maja 2018 roku. Celem regulacji jest zapewnienie swobodnego przepływu danych osobowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, ale także wprowadzenia zasad, zgodnie z którymi przetwarzanie danych osobowych będzie ujednolicone na terenie całej UE.

ROPO (ang. Research online, purchase offline) – zjawisko polegające na wyszukiwaniu i sprawdzaniu towarów i produktów w Internecie, po to, aby dokonać zakupu w sklepie tradycyjnym. Aktualnie równie silne jest zjawisko odwróconego ROPO, polegające na porównywaniu produktów w sklepie tradycyjnym, a następnie kupowanie w Internecie.

Responsive Web Design – filozofia tworzenia witryny internetowej, która umożliwia prawidłowe wyświetlanie wszystkich treści bez względu na rozmiar ekranu i urządzenie. Twoja witryna będzie “reagować” na rozmiar ekranu każdego użytkownika, zmniejszając się i reorganizując na mniejszych ekranach oraz zwiększać się, aby wypełnić odpowiednio duży ekran.

Sprawdź nasz słownik S!

Sprawdź również
Co to jest Metaverse

Co to jest Metaverse?

Jakiś czas temu Mark Zuckerberg poinformował swoich użytkowników o zmianie nazwy swojej firmy z Facebook na Meta. Zmiana dotyczy całości potęgi social mediowej Zuckerberga, czyli

Czytaj więcej »