Słownik marketingowy M

Słownik marketingowy M

Mobile marketing – to marketing wykonywany za pośrednictwem urządzenia mobilnego, np. telefonu komórkowego, tabletu.

Metoda otwartego sortowania kart – uczestnicy sami tworzą kategorię w oparciu o karty z contentem. (patrz: Sortowanie kart)

Metoda zamkniętego sortowania kart – uczestnicy podporządkowują karty z contentem do z góry ustalonych kategorii. (patrz: Sortowanie kart)

Mapy ciepła (heat maps) – to metoda graficznej prezentacji danych dotyczących zachowania użytkowników na stronie internetowej. Przy wykorzystaniu różnych odcieni kolorów na screenine strony zaznaczane są obszary odwiedzane, klikane, widoczne przez internautów. Mapy cieplne są sposobem prezentacji informacji zebranych za pomocą takich badań jak: clicktracking i scrolltracking. (patrz: clicktracking, scrolltracking)

Material Design – język projektowania stron ogłoszony przez Google w 2014 roku. Wyróżnia je: prostota, minimalizm, powtarzalność, intuicyjność, trójwymiarowość elementów, żywe kolory, proste ikony, typografia (czcionka ROBOTO), YouTube, behance.com.

Mailing – jest to jednorazowa reklama, która dociera na skrzynkę odbiorców. Charakteryzuje się: dużą grafiką, małą ilością tekstu, przyciskiem CTA (patrz: CTA). Nie skupia się na budowaniu relacji, ale na sprzedaży.

Marketing automation – prowadzenie działań marketingowych z zastosowaniem specjalnego oprogramowania oraz narzędzi służących do usprawnienia procesów sprzedażowych. Ma na celu zwiększenie efektywności prowadzonych kampanii poprzez automatyczne gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących potencjalnych konsumentów (tzw. leadów sprzedażowych). Na podstawie danych dotyczących zainteresować konsumenta, czynników demograficznych czy czynności podejmowanych na danej stronie internetowej/e-mailu, oprogramowanie do automatyzacji marketingu identyfikuje potencjalnych klientów, a następnie kieruje do nich odpowiedni, spersonalizowany przekaz marketingowy.

Medium – skąd wziął się ruch na stronie. Może to być na przykład banner, e-mail, refferall, cpc.

Meta znaczniki (meta tagi) – ,,informacje o informacjach”; znaczniki HTML, określające parametry strony. W meta tagach zawarte są informacje o stronie, dające polecenia przeglądarkom oraz robotom indeksującym. Meta znaczniki znajdują się między otwierającym i zamykającym tagiem HEAD <head>.

Marketing efektywnościowy, reklama efektywnościowa (performance marketing) – model reklamy internetowej nastawiony na uzyskanie pożądanego efektu w postaci konkretnych aktywności odbiorców. Jego celem nie jest budowa wizerunku marki, lecz przełożenie wypracowanego już wizerunku na pożądane działania odbiorców (np. Kupno produktu/usługi). Modele rozliczeń: CPC, CPL, CPA, CPS, CPO.

Menadżer reklam / Facebook Ads Manager – narzędzie do tworzenia i zarządzania kampaniami na FB/Instagramie (także dużą ilością kont i kampanii jednocześnie).

Marketplace – pozwala na sprzedawanie i kupowanie za pośrednictwem portalu społecznościowego i stanowi odrębną przestrzeń handlową dla społeczności serwisu.

Masterhead – reklama zamówiona u opiekuna Google, będąca placementem na stronie głównej YouTube. Rozliczana jest w modelu CPM, CPD, umożliwia użycie formatów Rich media.

Marketing mobilny – zestaw działań marketingowych, które wykorzystują bezprzewodowe urządzenia komunikacyjne takie jak smartfon czy tablet do realizacji celów marketingowych, sprzedaży, budowania zasięgu czy kreowania relacji z klientem.

M-kupony – stanowią poszerzoną wersję standardowej usługi rozsyłania wiadomości SMS. Usługa polega na dystrybucji kuponów rabatowych za pomocą wiadomości SMS do wyselekcjonowanych grup odbiorców.

Miernik – to wymierny wskaźnik opisujący wymiar, np. Stron/sesji, współczynnik odrzuceń itd.

Model atrybucji – jest regułą albo zbiorem reguł, które określają sposób przypisywania sprzedaży i konwersji do punktów styczności na ścieżkach konwersji – czyli określeniu z jakiego kanału została dokonana transakcja w przypadku wielu odwiedzin strony przez tego samego użytkownika z różnych źródeł.

Metadata – Fragmenty HTML dodane do kodu strony internetowej, które dodają informacje kontekstowe dla robotów indeksujących i wyszukiwarek. Wyszukiwarki używają metadanych, aby pomóc zdecydować, jakie informacje ze strony mają być wyświetlane w ich wynikach. Przykładowe meta tagi obejmują datę opublikowania strony, tytuł strony, autora i opisy obrazów.

Meta Description – jeden z meta tagów, który podaje opis strony w 160 znakach. Meta opis jest ważnym aspektem strony internetowej, ponieważ jest tym, co pojawia się  wyszukiwaniach Google oraz innych wynikach wyszukiwania.

Meta Keywords – określony meta tag wyświetlający adresy okreslonych słów kluczowych na stronie. Po nadużyciu słów kluczowych w niektórych witrynach, wymienione słowa kluczowe nie mają już zastosowania do sposobu kategoryzowania strony przez Google i inne wyszukiwarki.

Mobile – telefon komórkowy (w statystykach Google Analytics i Google Ads/Adwords).

Sprawdź nasz słownik N!

Sprawdź również