Słownik marketingowy G

Słownik marketingowy G

Google Ads – to system reklamowy płatnych linków, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google.pl, YouTube, lub na witrynach zrzeszonych w sieci Google Display Network. Google Ads to system aukcyjny – reklamodawca płaci za kliknięcie w reklamę stawkę o 1 grosz wyższą od kolejnej, niższej stawki zaproponowanej przez konkurenta na to samo słowo kluczowe.

Google Search Console – to bezpłatna usługa Google, która pomaga monitorować pozycje witryny w wynikach wyszukiwania Google oraz dbać o nią i eliminować związane z nią problemy.

Google Display Network (GDN, sieć reklamowa Google) – skupia prawie 2 miliony witryn internetowych, filmów i aplikacji mobilnych, umożliwia dotarcie do ok. 95% użytkowników Internetu w Polsce (reklama desktop i mobile; reklamy nie pojawiają się w wyszukiwarce).

Google Shopping – wyniki wyszukiwania wyświetlają się na górze strony, w zakładce grafika, zakupy. Podają ceny produktu np. Z porównywarek cenowych, jego cechy oraz link do miejsca, gdzie można kupić (do 18 pozycji).

Granulacja – możliwość precyzyjnego zakupu nawet 1 odsłony reklamy. Transakcja zakupu reklamy odsłona po odsłonie umożliwia decydowanie o zakupie (lub nie) konkretnej odsłony w zależności od wiedzy o sobie, która ma ją zobaczyć. Dzięki niemu kierowanie reklam może być niezwykle precyzyjne, do poziomu pojedynczych osób.

GIF / Graphics Interchange Format – standardowy format grafiki internetowej wykorzystujący kompresję do przechowywania i wyświetlania obrazów. Pliki w tym formacie można za to zapisywać z przezroczystym tłem oraz jako animacje. Stosowane do tworzenia np. Ikon, jednokolorowych znaków, drobnych elementów graficznych np. W newsletterach.

Grupy lookalike – tworzone na podstawie behawioralnego podobieństwa do wybranego Custom Audience i zawierać mogą maksymalnie 10% wszystkich użytkowników FB w danym kraju. Możliwe jest ustawienie harmonogramu dziennego lub godzinnego oraz ustawienie cappingu wyświetlania reklam.

Głębokość sesji (stron / sesję) – średnia wartość odsłon podczas sesji

Google Tag Manager – narzędzie, które umożliwia zarządzanie skryptami i kodami śledzenia, pozwalające badać zachowania użytkowników, co jest kluczowe w procesie optymalizacji strony oraz kampanii. Badanie zachowań pomaga podejmować istotne decyzje marketingowe dla naszej strony czy sklepu.

Google Moja Firma (Google for Business) – usługa Google dla firm, za pomocą której możesz umieścić informacje o swojej firmie na mapach Google oraz w wyszukiwarce Google.

Google Merchant Centre (Centrum Sprzedawców Google) – usługa dla sklepów internetowych – dodając sklep do Centrum Sprzedawców Google możesz sprzedawać towary poprzez reklamy produktowe (PLA) wykorzystując do tego narzędzie Google Ads/Adwords).

Google Mobile Speed Update – w lipcu 2018 r. Google ogłosiło, że prędkość strony będzie stanowić czynnik rankingowy dla urządzeń mobilnych. Ta aktualizacja ma dotyczyć tylko najwolniejszych witryn mobilnych.

Sprawdź nasz słownik H!

Sprawdź również