Słownik marketingowy D

Słownik marketingowy D

Desktop – tutaj: reklamy wyświetlane użytkownikom korzystającym z urządzeń PC.

Display – reklamy graficzne, które wyświetlane są użytkownikom w górnej, dolnej lub bocznej części serwisu, aplikacji, poczty e-mail. Potocznie nazywane są bannerami. Posiadają ustandaryzowane rozmiary. Mogą zawierać treść, logo, grafiki, Rich Media (np. wideo, dźwięk czy inne elementy zachęcające użytkowników do wchodzenia w interakcję i zapoznania się z przekazem).

Dwell time – czas interakcji użytkownika z reklamą/kreacją.

Dayparting – praktyka polegająca na wyświetlaniu reklamy w różnych porach dnia w zależności od komunikatu i grupy docelowej – dzielenie reklamy na kilka części dnia, w których obsługiwany jest inny rodzaj wiadomości z powodu różnych działań grup lub taktyki/strategii marketingowej.

Domena – unikalna nazwa nadawana stronie internetowej – DNS (Domain Name System). Składa się z 2 części – głównej oraz z rozszerzenia. Nazwę główną często tworzy np. Nazwa firmy, organizacji, działalności firmy. Rozszerzenie – domena geograficzna lub globalna. Domeny geograficzne ustalane są odgórnie i oznaczają kraj, np. .pl, .ru, .de. Domena najwyższego poziomy określa domeny globalne, np. .com (commercial), .net (network), .biz (buisness), .info (informational), .name (personal), .pro (proffesional).

DR Delivery rate – współczynnik dostarczalności – maile dostarczone do odbiorcy/maile wysłane do kampanii.

Double opt-in – proces, który wymaga potwierdzenia chęci otrzymywania wiadomości przez osobę dodaną do listy odbiorców. Potwierdzenie może odbywać się poprzez kliknięcie w link, który zostaje wysłany do odbiorcy wiadomości.

Deliverability – dostarczalność e-maili w bazie – optymalny “zdrowy” poziom w bazie.

Duplikowanie treści – w ramach witryny lub z innych stron (Zob.: Black Hat SEO).

DSP (Demand Side Platform) – technologia, która pozwala reklamodawcom uczestniczyć w akcji kupowania powierzchni reklamoej w Internecie w modelu RTB. Dzięki niej reklamodawca może korzystać z wielu platform adexchangeowych i SSP i kupować emisję reklam na całym świecie.

DMP (Data Management Platform) – platforma do zarządzania, ochrony i zbierania danych z różnych źródeł, w celu przetworzenia ich i udostępnienia dla platform zakupowych i sprzedażowych. Dane z platformy dostarczają, w czasie rzeczywistym, informacje o użytkownikach, dzięki czemu reklamodawcy mogą podejmować decyzję czy chcą emitować reklamę właśnie takiemu użytkownikowi.

Data Supplier – podmiot, który posiada dane o użytkownikach i dostarcza je w postaci nieprzetworzonej platformy DMP. Mogą to być dane nieulotne (np. Demograficzne), jak i ulotne, np. O sposobie poruszania się, wyszukiwanych frazach, szukanych produktach.

Dark post – ,,unpublished post” czy też ,,post nieopublikowany” to post, który nie pojawił się na profilu marki, lecz został stworzony tylko na potrzeby reklamy i będzie widoczny tylko w aktualnościach wybranej przez nas grupy docelowej, okreslonej na przykład ze względu na wiek, zainteresowania czy płeć.

Dodawanie tweeta do ulubionych – synonim lajka na Facebooku. Sugeruje, że umieszczona treść jest ciekawa dla użytkownika.

Direct lub (none) – nazwa nadawana użytkownikom bezpośrednio wchodzącym na serwis (po wpisaniu adresu www w przeglądarce)

DSA (ang. Dynamic Search Ads) – reklama dynamiczna w Google Ads/Adwords tworzona bez użycia słów kluczowych. Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce działają w oparciu o treści zamieszczone na stronie internetowej. Google automatycznie analizuje słowa umieszczone w Twojej witrynie i wyświetla reklamę po wpisaniu trafnych zapytań odpowiadających zawartości Twojej witryny.

Duplicate Content – Skopiowanie treści – odnosi się do przypadków, w których fragmenty tekstu znajdują się w co najmniej dwóch różnych źródłach w sieci. Gdy ta sama treść zostaje umieszczona w wielu witrynach, może to powodować problemy z rankingiem jednej lub wszystkich witryn, ponieważ Google nie chce pokazywać wielu witryn w wynikach wyszukiwania, które zawierają dokładnie te same informacje. Ogólnie witryna, która zaindeksowała treść jako pierwsza, jest uważana za treść oryginalną i nie podlega karze.

Sprawdź nasz słownik C!

Sprawdź również
Słownik marketingowy W

Słownik marketingowy W

Web 2.0 – określenie serwisów internetowych, w których podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników tych serwisów. Termin funkcjonuje od 2004 r. (twórcy: O’Reilly Media

Czytaj więcej »
Co to jest Influencer Marketing

Co to jest Influencer Marketing?

Co to jest Influencer Marketing? Influencer Marketing to obecnie jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych działań marketingowych. Wiąże się jednak z wieloma aspektami, które mogą

Czytaj więcej »