Jak stworzyć skuteczny e-mail marketing i poprawny proces zapisu?

Jak stworzyć skuteczny e-mail marketing i poprawny proces zapisu?

Coraz więcej firm zaczyna przywiązywać do siebie swoich Klientów za pomocą newsletterów. E-mal marketing jest idealnym sposobem na dostarczanie odbiorcom wartości, wiedzy, a także świetny sposób przedstawienia swoich usług. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej formy, po przeczytaniu tego artykuły zobaczysz jakie to proste o zechcesz ja wprowadzić. Jeśli E-mail marketing już stanowi ważny aspekt komunikacji Twojej firmy, sprawdź jak stworzyć skuteczny e-mail marketing i poprawny proces zapisu?

Zacznijmy od fundamentalnych części, z których powinien składać się pojedynczy mail. Po pierwsze chwytliwy nagłówek, który nie tylko zachęci do dalszej lektury, ale również podsumuje i wprowadzi do tematu, o którym piszesz w treści. Wymyśl coś kreatywnego, aczkolwiek adekwatnego do treści. Później tekst główny, to tu przekazujesz najważniejsze kwestie. Nie musi być on długi, lektura nie powinna zająć dłużej niż 3 minuty. Ważne jest skupienie uwagi odbiorcy, aby dotarł do końca.  Podsumuj wszystko przyciskiem wezwanie do działania, by odbiorca mógł dokonać konwersji, czyli przejść na Twoją stronę, Facebooka lub dokonać zakupu. Jaką akcję będzie wywoływał zależy od tego na czym akurat Ci zależy oraz czego dotyczy mail, czy jest on informacyjny, edukacyjny czy tez sprzedażowy. Mail zakończony jest stopką, w której umieszczony powinien być kontakt oraz podlinkowane wszystkie media społecznościowe. 

Jakich czcionek użyć pisząc mailing?

Najlepiej ogólnodostępnych i systemowych, aby mieć pewność, że Twój mail wyświetli się jednakowo każdemu odbiorcy i na każdym urządzeniu, na jakim go otworzy. Nie warto natomiast mieszać rodzajów czcionek, praktykuje się użycie maksymalnie dwóch rodzajów. Jednej, aby wyróżnić nagłówek oraz drugiej do pozostałego tekstu. 

Jakie zasady dotyczą grafik?

Najważniejsza jest licencja i prawo do załączanej grafiki (możesz korzystać z licencji Creative Commons) by mieć pewność, że użycie nie będzie ich naruszeniem. Uwagę warto zwrócić także na wielkość oraz wagę, które przystosowane powinny być do przekazu mailowego, najlepiej w formatach JPG, PNG lub GIF. 

Co jeśli odbiorcy otwierają maile na telefonie?

Nic nadzwyczajnego, obecnie ponad 50% otwarć dotyczy właśnie urządzeń mobilnych. Dlatego warto pamietać o kilku rzeczach. 

Dla łatwiejszego odczytu, zalecana wielkość czcionek to 14-16 px, aby nie były zbyt małe, ani też zbyt duże. To samo dotyczy przycisków, które muszą być dostosowane do bezproblemowego kliknięcia w nie palcem nawet na mniejszych ekranach. Odnośniki, do których będą przenosić przyciski muszą być dostępne dla urządzeń mobilnych. Warto zastanowić się także nad schowaniem pewnych elementów dla wersji mobilnej, aby na mniejszym ekranie nie przebodźcować odbiorcy. 

Skoro już wiesz w jaki sposób napisać dobry mailing, skupmy się na prawidłowym procesie zapisu na listę subskrybentów. 

Jak powinien wyglądać proces zapisu do newslettera, aby mieć pewność, że odbiorcy naprawdę tego chcą?

Krótszy proces nie zawsze znaczy lepszy proces. Oczywiście skracanie drogi Klientom w dokonaniu czynności, na której nam zależy jest zasadą uniwersalną, ale tutaj mamy wyjątek. 

W e-mail marketingu ilość odbiorców nie zawsze stanowi o ich jakości. Tu lepiej mieć 100 zaangażowanych, otwierających maile subskrybentów niż 1000 osób, które nie pamiętają dlaczego do listy się zapisały, a procent otwarć jest niewielki.

Jak wygląda poprawny proces zapisu na listę mailingową? 

Oto trzy proste kroki:

1. Działający i zabezpieczony przed botami formularz zapisu, który wystarczy uzupełnić danymi i odznaczyć wymagane, czy też dodatkowe nieobligatoryjne checkboxy informujące o zgodach.

2. Mail z potwierdzeniem, wysyłany do odbiorcy od razu po zapisie. Musi zawierać link potwierdzający zapis. Odbiorca, klikając go, tym samym świadomie potwierdza swój wybór.

3. Strona z potwierdzeniem, do której kieruje wyżej wspomniany link lub wiadomość powitalna. Tu warto dać coś od siebie, przekazać wartość, która pozytywnie zaskoczy, jak i przywiąże odbiorcę do firmy. Będzie chętniej otwierał mailing, a dodatkowo wykorzysta to, co dostał np. bon rabatowy czy darmowy materiał szkoleniowy. 

Teraz już wiesz, jak powinien wyglądać poprawy mail oraz proces zapisu. Pozostaje tylko dobranie odpowiednej tematyki i skonstruowanie treści. Do dzieła!

Mam nadzieję, że ten wpis odpowiedział na wszystkie Twoje pytania i wiesz już, jak stworzyć skuteczny e-mail marketing i poprawny proces zapisu.

Jeśli jest ich więcej napisz do mnie na oliwia@bestin.media i zajrzyj do pozostałych wpisów!

Sprawdź również
Słownik marketingowy C

Słownik marketingowy C

CTR – Click Throught Ratio = kliknięcia w reklamę/wyświetlenia reklamy. CR – Conversion Rate = dokonujący akcję/przychodzący z reklamy. CPM – Cost Per Mille –

Czytaj więcej »
Słownik marketingowy J

Słownik marketingowy J

JPEG/ Joint Photographic Experts Group – standardowy format pliku grafiki internetowej wykorzystujący technikę kompresji w celu zmniejszenia rozmiarów plików graficznych (zdjęcia i wiele grafik w

Czytaj więcej »